To jest historia jednego balu. Wielkiego Balu, który trwa 7 dni i 8 nocy. Gdzie ośmielamy się dotykać. Patrzeć. Być. I gdzie pulsuje życie!

rewardchoose

Tego lata nakręciłam nowy film.
Jest to historia balu. Wielkiego balu.
W lecie, w Owerni, od ponad 27 lat, czy pada, czy jest błoto, czy w słońcu czy z wiatrem, tańczy się. 7 dni i 8 nocy, przy akompaniamencie muzyków, na 7 parkietach, w szczerym polu. Razem, w kole, w parach, jeden za drugim. Ponad 2000 ludzi, wszystkie języki i pokolenia, od noworodków po starców. Tańczymy i żyjemy razem przez jeden tydzień.
Ja też tam tańczę.
Ale tego roku przede wszystkim filmowałam.

gensi-polonais

Pomysł na film urodził się zeszłego lata podczas Wielkiego Balu.

Była druga nad ranem. Bernard, który stworzył ten bal był obok mnie, dyskutowaliśmy.

I jak to często się tutaj zdarza, przestaliśmy mówić, oniemiali pięknem tego, co działo się przed naszymi oczami: wzajemne przenikanie się i współbrzmienie tłumu tancerzy wirujących pośród nocy oraz wirtuozów, hojnie obdarowujących muzyką. Dotykała nas energia, promieniująca od tego niezwykłego zgromadzenia kobiet i mężczyzn.

Dziś ani Bernard, ani ja nie przypominamy sobie, kto pierwszy wpadł na ten pomysł.

Mam wrażenie, że zrodził się w naszych sercach jednocześnie . Bernard wiedział, że robię filmy; a ja znałam jego historię. Historię Wielkiego Balu. Można powiedzieć, że byliśmy zsynchronizowani.

Mieliśmy tę samą potrzebę pokazania tego, co działo się przed naszymi oczami, podzielenia się tym, co było w nas.

Bo to jest bardzo cenne i w dzisiejszych czasach niezbędne.

cets-quoi-ce-grand-bal-pl

Wielki Bal, to spotkania wokół tańca tradycyjnego/folklorystycznego, które odbywają się co roku, w głębokiej wsi, w centrum Francji. Ludzie z całej Europy przyjeżdżają tutaj, żeby tańczyć i być razem. Ponad 500 muzyków i animatorów grają na żywo, jedni po drugich. Płyną melodie z różnych regionów i krajów. Animatorzy w ciągu dnia prowadzą warsztaty, uczą nas kroków i rytmów tańca oraz przekazują swoją kulturę, by co wieczór zaofiarować nam bale, i przez całą noc tańczyć, tańczyć, tańczyć, tańczyć !!!

Na miejscu, organizacja jest tak zadziwiająca, że aż staje się niewidoczna. Kamping, bufet, ponad 1000 posiłków dziennie. Wielki Bal odbywa się bez dofinansowania i nie ma żadnej reklamy… Wszystko działa tu pocztą pantoflową !

Pierwszy raz przyjechałam tu piętnaście lat temu.

Od tej pory nie mogę wyobrazić sobie lata, bez Wielkiego Balu. Zawsze rezerwuję ten tydzień na Wielki Bal.

Jest to dla mnie bardzo ważne!


pourquoi-pl2

bulles-pl

bulles2-pl

 

bulles3-pl

bulles4-pl

film-pl

Pomysł na ten film, to umożliwienie zobaczenia tego wszystkiego, co dzieje się między nami podczas jednego tygodnia Balu. Ujrzenie grupy ludzi czy człowieka, który kręci się, wiruje, drepcze, jest w transie, poci się, śmieje, płacze, śpiewa, denerwuje się, liczy kroki, bawi się, czuje się sam, przesiąka tańcem, żyje.

Chcę spróbować podzielić się tym, pokazać ten wir tym, którzy go nie znają. Wfilmować spojrzenia, wspólnotę, ruch, zamieszanie, prostotę doświadczonych, wyzwolenie, wolność, słodkie szaleństwo, dotykanie swego człowieczeństwa, radość rozpromieniającą oblicza, oczekiwanie, rodzącą się miłość, zmęczenie, które opada, więzy które się zaciskają i trzymają nas w ruchu.

Pokazać jak wszystko jest inne, gdy można ośmielić się dotknąć, kiedy patrzymy na siebie na wzajem, kiedy żyjemy naprawdę razem.

I niech życie pulsuje!


 

 
Na co będzie przeznaczona zbiórka pieniędzy ?

Bernard Coclet i ja wymarzyliśmy ten film ubiegłego lata.

Kręcić film rok później, to szaleństwo. Cały poprzedni rok spędziłam w drodze, towarzysząc dwóm moim filmom wyświetlanym w kinach: EDMOND i PODEJDĘ DO CIEBIE Z OCZAMI GŁUCHEGO (J’AVANCERAI VERS TOI AVEC LES YEUX D’UN SOURD)

Nie miałam wystarczająco dużo czasu, żeby wszystko dobrze opisać, złożyc do komisji… Ale była we mnie jakby konieczność. Nagła potrzeba zrobienia tego filmu.

I Jean-Marie, mój producent, był ze mną „w sekundę” po tym jak mówiłam mu o filmie, rok temu po moim powrocie z Wielkiego Balu.

–     Ależ Jean-Marie, kręcić tego lata ! Zwariowałeś? Nie mamy jeszcze pieniędzy na ten film !

–     Nie martw się, będą, pieniądze się znajdą, jestem pewny ! Czuję to ! Zrobisz piękny film, wiem to, widzę to. Nie martw się. I trzeba go zrobić teraz !

Jean-Marie reaguje jak ja, zgodnie z intuicją. Na żywo. Zanim go poznałam nie myślałam, że to jeszcze zdarza się w świecie kina, gdzie pieniądze kierują wieloma decyzjami, w świecie ogarniętym strachem i tym że każdy szuka korzyści dla siebie. Kiedy czuje się zaufanie innych ludzi, to dodaje skrzydeł. I czułam się naprawdę jak na skrzydłach w czasie nakręcania filmu, dzięki osobom z produkcji, ekipie ale też dzięki tancerzom i muzykom Wielkiego Balu.

Razem z Jean-Marie i ekipą Wielkiego Balu, postanowiliśmy stworzyć film dla szerokiej publiczności i pokazać go w kinach.

Potrzebne nam są więc środki na zrealizowanie naszych ambicji.

Film będzie kosztował około 600 000 Euro.

Film wyświetlany w kinach, we Francji, jeśli jest do fikcja, kosztuje zwykle kilka milionów Euro. Filmy dokumentalne, jeśli chcą dotrzeć do szerokiej publiczności, potrzebują środków, i mogą kosztować od 500 000 do jednego miliona euro.

Dziś zdjęcia do filmu są już w pudełku, ale film jeszcze nie istnieje !

Czekamy na kilka odpowiedzi na dofinansowanie, od regionów, od CNC, od dystrybutorów. Obecnie potrzebny nam jest pewien kapitał na wynagrodzenia, gdyż zaczynamy montaż, który może potrwać kilka miesięcy (6 miesięcy w przypadku mojego ostatniego filmu). Wraz z moim przyjacielem Rodolphem Molla, z którym zmontowałam już dwa z moich filmów, mamy 150 godzin filmu do obrobienia.

Ten film to też historia przyjaźni : jestem otoczona w tej pracy ludźmi, których kocham, nie wyobrażam sobie żeby mogło być inaczej w przypadku takiego filmu, który mówi dużo o więzach, o relacjach, o sposobie w jaki żyjemy razen, o życzliwości. Jest on całością.

Czas montażu będzie długi : mamy 150 godzin filmu od obejrzenia, wybrania, zmontowania, zgrania, wyartykułowania, połączenia, powiązania. Tak aby krok po kroku powstała spójna całość. To ta część pracy, którą najbardziej lubię, to tu mogę naprawdę się wypowiedzieć, tworzyć.

I lubię poświęcić temu swój czas.

Tak żeby film miał swój własny czas trwania. Swoją niezależność.
Razem z Rodolphem, próbujemy, szukamy, słuchamy intuicji.

Jeśli uda nam się przekroczyć cel 15000 euro, (na co mamy nadzieję), będziemy mogli wziąć pod uwagę dołączenie do całości montażu, albo i postprodukcji, skalowania, montowania dźwięku i miksowania. A jeśli będzie jeszcze trochę więcej pieniędzy, będziemy mogli zainwestować ich część na promocję filmu (projekcje, organizację bali, itp) tak, aby pozwolić poznać ten świat balu i muzyki tradycyjnej jak największej liczbie osób.

Oto co finansowanie udziałowców, które uzupełnia inne źródła dofinansowania , może nam umożliwić :

Etap pierwszy 15 000 €
Finansujemy część montażu, przeznaczając 10 000 euro na wypłaty, 1 000 na świadczenia (2 800 na wynagrodzenia i 1200 na prowizje Kiss Kiss Bank Bank).
Drugi etap 30 000€
Finansujemy część montażu, i część montażu dźwięku, przeznaczając 20 000 euro na wypłaty, 2 000 na świadczenia (5 600 na wynagrodzenia i 2 400 na prowizje Kiss Kiss Bank Bank).
 
Trzeci etap 60 000 €
Finansujemy też część miksażu, przeznaczając 30 000 euro na wypłaty, 14 000 na świadczenia (11 200 na wynagrodzenia i 4 800 na prowizje Kiss Kiss Bank Bank).
 
Czwarty etap 90 000 €
Finansujemy też wykończenie, skalowanie, napisy w tym dla głuchych i niesłyszących, audio-opis… z 40 000 euro na wypłaty, 26 000 na świadczenia (16 800 na wynagrodzenia i 7 200 na prowizje Kiss Kiss Bank Bank).
 
Piąty etap 120 000€
Zaczynamy również finansować promocję, organizując bale w całej Francji na czas ukazania się filmu w kinach… z 50 000 euro na wypłaty, 38 000 na świadczenia (22 400 na wynagrodzenia i 9 600 na prowizje Kiss Kiss Bank Bank).
 

Laetitia Carton

Urodziłam się w 1974 roku w Vichy. Kiedy miałam 17 lat chciałam zająć się filmem, ale mówiono mi, że nie znajdę pracy. Studiowałam więc psychologię na uniwersytecie, co okazało się dla mnie bardzo nudne. Ostatecznie spędziłam 5 lat w szkole artystycznej w Clermont-Ferrand, gdzie byłam dobrze prze-kształcona przez doskonałą ekipę pedagogiczną. Dopiero pobyt w szkole sztuki w Lyon, z Jean-Pierre Rehm zaprowadził mnie w końcu na ścieżkę kina dokumentalnego. Po początkach w świecie sztuki współczesnej, osobistych wystawach które zasmuciły mnie, skierowałam się do szkoły filmu dokumentalnego w Lussas. To tutaj zaczęłam pisać film o Głuchych. List poprzez kino do mojego przyjaciela Głuchego, zmarłego kilka miesięcy wcześniej. Po zdobyciu dyplomu Master 2, podróżowałam aż do Kuby aby towarzyszyć mojemu filmowi « Z troski zrobiłam odpoczynek » (D’un chagrin j’ai fait un repos). W 2009 zrealizowałam dla telewizji mój pierwszy film długometrażowy, « Ośmiornica » (« La pieuvre »). Opowiada on historię mojej rodziny i choroby genetycznej neurodegeneracyjnej układu nerwowego, która ją dziesiątkuje, choroby Huntingtona. Został on dostrzeżony przez FIPA, w Leibzig, w Tubingen, wygrał główną nagrodę w Oullins. W 2012, pracuję wciąż nad filmem o wspólnocie Głuchych, którym ciężko jest się wybić i znaleźć sfinansowanie, więc potrzębuję czegoś nowego. Wtedy razem z Baudoin, moim przyjacielem i autorem komiksów, mamy ochotę zrobić film. W 2011 zaczynam film o Vichy – mieście z którego pochodzę. « Edmund, portret Baudoina » (« Edmond, un portrait de Baudoin ») pojawił się w kinach we wrześniu 2015 i dostał Pierwszą Nagrodę festiwalu « Ślady życia » (Traces de Vies ) w Clermont – Ferrand. I w końcu w styczniu 2016, owoc ponad 10 lat pracy, film « Podejdę do ciebie oczami Głuchego » ( J’avancerai vers toi avec les yeux d’un Sourd) ukazał się w kinach. Zobaczyło go ponad 23000 osób i jestem z tego bardzo dumna i szczęśliwa. Obecnie tworzę film o Wielkim Balu, i nie tracę nadziei że znajdę czas, żeby w końcu skończyć film o Vichy.

rewardchoose

Za 5 Euro i więcej

Bardzo DZIĘKUJĘ za wasze wsparcie !!!

Za 10 Euro i więcej

Serdecznie DZIĘKUJĘ i twoje nazwisko pojawi się w końcowych napisach filmu.

Za 15 Euro i więcej

SCOTTISH : Bardzo serdecznie DZIĘKUJĘ i otrzymujesz NEWSLETTER w czasie całego montażu i postprodukcji

Za 20 Euro i więcej

POLKA : ogromnie DZIĘKUJĘ, Scottish (news + napisy) oraz link VOD 48H żeby móc obejrzeć film u siebie po ukazaniu się filmu w kinach.

Za 30 Euro i więcej

VALC : przeogromnie DZIĘKUJĘ, Polka (VOD 48H + news + napisy) i PLAKAT narysowany przez Baudoin

Za 35 Euro i więcej

BOURRÉE : z całego serca DZIĘKUJĘ, Vals (plakat + news + napisy) i link VOD bez ograniczeń, żeby oglądać film u siebie, kiedy chcesz i ile razy chcesz

Za 40 Euro i więcej

CHAPELLOISE : kolosalnie DZIĘKUJĘ, Bourrée (VOD + plakat + news + napisy) i TORBA z rysunkiem wykonanym przez Boudoin

Za 50 Euro i więcej

GAVOTTE : intensywnie DZIĘKUJĘ, Scottish (news + napisy) i DVD z filmem w wersji limitowanej

Za 70 Euro i więcej

MAZURKA : przepięknie DZIĘKUJĘ, Chapelloise (VOD + toraba + plakat + news + napisy) i DVD z filmem w wersji limitowanej

Za 100 Euro i więcej

AVANT DEUX : głęboko DZIĘKUJĘ, Chapelloise (VOD + toraba + plakat + news + napisy) i zaproszenie na PRAPREMIERĘ filmu w Paryżu, z udziałem ekipy filmu. Podróż na twój koszt.

Za 150 Euro i więcej

RONDEAU : bajecznie DZIĘKUJĘ, Mazurka (DVD + toraba + plakat + news + napisy) i zaproszenie na projekcję PRA-MONTAŻU filmu. Podróż na twój koszt.

Za 300 Euro i więcej

FANDAGO : na zawsze DZIĘKUJĘ, Avant Deux (zaproszenie na prapremierę + toraba + plakat + news + napisy) i zaproszenie na projekcję PRA-MONTAŻU filmu i OBIAD z realizatorką, montażystą i producentem ! Podróż na twój koszt.

Za 500 Euro i więcej

BRANLE : nieskończenie DZIĘKUJĘ, Avant Deux (zaproszenie na prapremierę + toraba + plakat + news + napisy) i jeden dzień montażu razem z nami (Rodolphe i Laetitia) w Paryżu. Podróż na twój koszt.

Za 2 000 Euro i więcej

AN DRO : cudownie DZIĘKUJĘ, Fandango (projekcja pramontażu + toraba + plakat + news + napisy) i twoje nazwisko pojawi się OBOK NAZWIS PRODUCENTÓW

Za 10 000 Euro i więcej

CONGO : z najwyższą wdzięcznością DZIĘKUJĘ, Fandango (projekcja pramontażu + toraba + plakat + news + napisy) i organizujemy PRA-PREMIERĘ u ciebie, dla twojego stowarzyszenia czy twojej firmy.

rewardchoose

Tłumaczenia Joanna Mercat-Zawlik. Dziękuję!